"ES energoefektivitātes un optimāla telpu mikroklimata prasībām atbilstoša kompozīta ēkas ārsienas konstruktīvā risinājuma no vietējām izejvielām izstrāde, izmantojot multifizikālās modelēšanas metodi"
Projekta nosaukums:
ES energoefektivitātes un optimāla telpu mikroklimata prasībām atbilstoša kompozīta ēkas ārsienas konstruktīvā risinājuma no vietējām izejvielām izstrāde, izmantojot multifizikālās modelēšanas metodi
Vienošanās Nr. 2011/0003/2DP/2.1.1.1.0/10/APIA/VIAA/041
LU reģistrācijas Nr. ESS2011/120
Projekta izpildes termiņš: no 2011. gada 1. aprīļa līdz 2013. gada 31. decembrim
Projekta kopējais finansējums: Ls 248 269
Projekta zinātniskais vadītājs: asociētais profesors Andris Jakovičs
Projekta administratīvais vadītājs: Laureta Buševica
Darbinieki:
Andris Jakovičs,
Jānis Kļaviņš,
Sergejs Čertoks,
Līga Kuleša,
Jevgenijs Džeriņš,
Jānis Ratnieks
Projekta mērķis:
Izstrādāt Latvijas klimatiskajiem apstākļiem optimizētu, kompozītu ēkas norobežojošo konstrukciju risinājumu, izmantojot no vietējām izejvielām ražotus lielformāta mūra elementus, kuru pamatmateriāla poru mikrostruktūra, dobumu makrostruktūra, kā arī ar to pildvielas ir izvēlētas multifizikālās modelēšanas un paraugu testēšanas rezultātā. Konstruktīvajam risinājumam jānodrošina energopatēriņa telpu kondicionēšana un novirzu no A kategorijas termiskā komforta apstākļiem minimums.
Projekta uzdevumi:
- Apkopot informāciju par mūsdienīgiem būkonstruktīvajiem risinājumiem un to lomu ēku energoefektivitātes un telpu mikroklimata nodrošināšanā.
- Apkopot modelēšanai nepieciešamos datus par izmantojamo būvmateriālu fizikālajām īpašībām Latvijas klimatiskajos apstākļos.
- Izstrādāt kompleksu kritēriju energoefektivitātes un termiskā komforta apstākļu raksturošanai un kvantitatīvai izvērtēšanai.
- Izveidot dinamiskos modeļus ēkas energopatēriņam un telpu mikroklimata izmaiņām atkarībā no būvkonstrukciju veida un materiālu īpašībām.
- Veikt izstrādāto modeļu pārbaudi tipiskos ārējo apstākļu (temperatūra, vējš, mitrums, Saules starojums) maiņas režīmos.
- Izveidot un aprobēt multifizikālu modeli siltuma, mitruma, gāzes un skaņas pārneses procesu savstarpēji saistītai skaitliskai analīzei.
- Izstrādāt uzlabotu lielformāta mūra elementu norobežojošo konstrukciju risinājumu variantus un veikt to raksturlielumu vispusīgu parametrisku izpēti.
- Optimizēt izstrādāto konstrukciju īpašības, variējot mūra elementu izmērus, materiālus, mikrostruktūru, porozitāti u. c. raksturlielumus, kā arī dobumu skaitu, formu, izmērus, orientāciju un to aizpildījumus.
- Izgatavot optimizētu konstrukciju paraugus un veikt to fizikālo raksturlielumu vispusīgas eksperimentālās pārbaudes Latvijas klimatiskajos apstākļos.
- Sagatavot patentu pieteikumu izstrādātajam optimizētajam konstruktīvajam norobežojošās konstrukcijas risinājumam.
- Publicēt izstrādātos kritērijus, metodiku, izveidotos matemātiskos modeļus, kā arī aprēķinu un eksperimenta rezultātus.
- Informēt nozaru profesionāļus par izstrādātās jaunās metodikas un optimizētu būvkonstruktīvo risinājumu izmantošanas iespējām.
Sagaidāmie rezultāti:
- Verificēti multifizikālie modeļi
- Metodikas detalizēts apraksts
- 10 zinātniskas un populāras publikācijas
- Optimizācijas mērķa funkcija
- Modelēšanai nepieciešamo datu bāze
- Optimizētās būvkonstrukcijas detalizēts apraksts
- 20 referāti
- 10 testēšanas pārskati
- Patenta pieteikums
- 3 būvkonstrukciju eksperimentālie paraugi
Projekta ietvaros notikuši sekojoši zinātniekie semināri
22. martā plkst. 11:00
"Fāzu maiņu materiālu izmantošana dobos keramiskos izstrādājumos, temperatūras režīma stabilizācijai telpā"
30. martā plkst. 15:00
"Dinamiskā aprēķina zema energopatēriņa ēkām pamatnostādnes",
"Temperatūras un siltumu plūsmas slāņainās būvkonstrukcijās pie mainīgas āra gaisa temperatūras"